Krása

Trend nebo noční můra? Které boty se neustále vrací do módy?

24.8.2019  | 
pexels-photo-1228626

Na poli módy už nás téměř nic nepřekvapí, co bylo před pár považováno za zavrženíhodný trend, se dnes nosí s hrdostí a naopak. Ti z nás, kteří už si i nějakou tu dekádu prožili, se pak často raději snaží vytěsnit oživlé vzpomínky, když daná věc přijde zase do módy. Ať už jste fanoušek padesátých, šedesátých či devadesátých let, vždy se najdou módní kousky, které se vrací jako bumerang…a my začneme rovnou od těch nejstarších.


Kristusky
Stejně jako Kristus, i kožené sandále se rády navrací k životu. Je to vůbec nejstarší typ bot, který byl kdy zdokumentován, a to již na nástěnných malbách nebo v ilustracích z antických dob, kdy se vyráběly z nezpracované kůže a konopného provázku. Dnes už je jejich výroba samozřejmě sofistikovanější, jsou různě zdobené dle nejnovějších trendů. Jsou základem hippie módy od 70. let a modernějšího boho stylu, který v posledních letech zažívá boom.

SALAMANDER_125a_w_jaro19_Orange_Label_255-21-10107_1990czk

Sandálky Orange Label, 1990 Kč, prodává Salamander

Mušketýrky
Kozačky až nad koleno, nebo jak jim říkáme v Čechách – „mušketýrky“, mají (zcela nečekaně) svůj původ přímo ve jméně. Takto vysoké boty už od 15. století chránily lýtka mužům na koni i v boji. Dnes chrání hlavně něžné pohlaví před mrazem. :-) V šedesátých letech se rozhodly známé francouzské módní domy přetransformovat tuto, do té doby ryze pánskou a praktickou záležitost, v trend, což se jim i podařilo. Svět spatřily tak kontroverzní a sexy boty, že je dodnes mnozí spojují s nejstarším povoláním na světě. My věříme, že ale takové stigma upadá a tento skvost, který je zase trendy, tu s námi ještě chvíli zůstane.

SALAMANDER_120a_w_pod18_TommyHilfiger_271-12-10091_7790czkVysoké kozačky Tommy Hilfiger, 7790 Kč, prodává Salamander

Mokasíny
Tyto legendární ploché dvoudílné boty pochází se Severní Ameriky, kde vznikaly v rukou domorodých Indiánů. Kožené botky si díky své jednoduchosti a pohodlí rychle našly cestu i do Evropy, a zejména v revolučních 60. letech, je vzaly za své i krásky jako Brigitte Bardot nebo Audrey Hepburn. My si je často spojujeme spíš s devadesátkami, kdy se do nich běžně nosily ponožky. :-) Dnes už si ale opět dobývají své místo v našich botnících, právě díky tomu, že skvěle nahradí elegantní obuv i tenisky.

SALAMANDER_089b_w_jar18_Vagabond_222-51-10026_2990czk

Mokasíny Vagabond, 2990 Kč, prodává Salamander

Baleríny
Elegantní i rozpustilé střevíčky bez podpatku jsou bezesporu jedním z nejoblíbenějším typem obuvi mezi dnešními ženami. Geniální nápad zbavit lodičky podpatků vznikl v době napoleonské Francie, kdy se móda se po extravagantním baroku navracela zpět k antické střízlivosti. Na scénu se vrátily zpět ve 20. letech, kdy si je zamilovaly ženy po celém světě a až do 60. let byly volbou číslo jedna. Přestože mají v dnešní době obrovskou konkurenci, francouzský šarm balerínek nás stále baví mnoho let.

SALAMANDER_123a_w_jaro19_Salamander_221-46-10018_3790czk

Pruhované baleríny Salamander, 3790 Kč

Chelsea
Naši rodiče jim říkali „perka“, v dnešní době se často setkáme s názvem „chelsea“. Kožené kotníkové boty s gumovou vsadkou jsou jedny z nejuniverzálnějších podzimních či zimních bot a oblíbilo si je už několik generací. Ostatně navrženy byly už v roce 1836 pro královnu Viktorii. V Británii získaly i svou druhou vlnu popularity v 50. letech, kdy je začali nosit mladí lidé z Chelsea, odkud si i převzali nynější název. „Díru do světa“ s nimi udělali až členové kapely Beatles, kteří je nosili k úzkým džínům a vytvořili unisexový trend, který trvá dodnes.

SALAMANDER_032a_w_pod18_Melvin&Hamilton_225-51-10074_5790czk

Chelsea boots Melvin & Hamilton, 5790 Kč, prodává Salamander

Tenisky
Sportovní boty, tenisky, kecky, sneakers…je jich nespočet druhů a už dávno neslouží jenom svému původnímu atletickému účelu, pro který vznikly už kolem roku 1890. Pružná obuv s tkaničkami a gumovou podrážkou je léty prověřená klasika, která se jen málo vzdálila od původní předlohy. Popularitu mimo sportoviště si získaly během 70. let, kdy se staly neodmyslitelnou součástí hip hopové a rockové kultury. Téměř každá následující dekáda pak měla nějaký druh sportovní obuvi, který pro ni byl příznačný.

SALAMANDER_006a_w_jaro19_Marc_Cain_228-79-10001_6990czk

Sneakers Marc Cain, 6990 Kč, prodává Salamander

Mohlo by se Vám líbit